Kurs i filetering av fisk

Kurs i filetering av fisk
Kursleder Tore Andersen med pakker med filetert ørret

For Atna fiskeforening arrangerer Sør-Nesset dagskurs i filetering av fisk lørdag 28. juni 2025 kl. 11.00-16.00.

Dagskurs i filetering av fisk: Hvis det er tilstrekkelig interesse arrangerer Sør-Nesset, Rondeveien 1500, 2477 Sollia, kurs lørdag 28.juni.

Instruktør: Tore Andersen. Tore er født og oppvokst i Lofoten. Der gikk han alle grader med fiske og profesjonell behandling av fisk. Etter noen tiår som fritidsfisker på Atnsjøen vil han nå dele sin kunnskap og erfaring med å filetere fisk.

God fisk-kvalitet starter med riktig og god bruk av utstyr. Tore viser og instruerer i bruk av langdrag, oter og garn.

Behandle fisken renslig fra første stund

Dyrevelferdsloven gjelder også for fisk – fangste rent og riktig.

Program:

  • 10.30-11.00    Ankomst – kaffe og wienerbrød
  • 11.00-12.00    Få det beste ut av fisken – vi bruker hele fisken: oppskrifter, bl.a. trygg rakfisk, fiskekraft, ta hånd om innvoller, rengjøring av utstyr, og en innledning til den praktiske instruksjonen.
  • 12.00-13.00    Demonstrasjon av utstyr, praktisk opplegg – filetering i praksis: demonstrasjon
  • 13.00-13.30    Kaffe m/rundstykke og pratepause
  • 13.30-15.30    Individuell filetering av fisk. Instruktørhjelp under veis
  • 15.30-16-00    Oppsummering, behandling av fiskeavfall, evaluering og avslutning
Eksempel på gode garnpinner som ikke forsvinner i hullet og som ikke fliser i tuppen

Utstyr og fisk:
Kursarrangør holder to fisker, fileteringsfjøl og kniv, som beholdes av kursdeltaker, plastposer til fileter og tørkepapir. Kursarrangør håper å ha ekstra fisk til salgs for de som er interessert, ev. filetert.

Kursavgift:   Voksen kr 950. Ungdom under 18 år kr 750.  Inkludert i kursavgiften: to fisker, fileteringsfjøl og kniv.

Påmelding: Sør-Nesset ved Bjørn Brænd, bb@sollia.com, mobil 913 45 684, eller Tore Andersen mobil 932 20 890.

Kursdeltakere får plass i samme rekkefølge som påmeldingene mottas. Ti kursplasser.  Påmelding innen 10. juni.

Kursavgiften betales til konto 1850.31.22363.

Velkommen til kurs på Sør-Nesset
Kurssted Sør-Nesset
Tore Andersen            Bjørn Brænd
Instruktør Tore Andersen med greiing av garn

 

Andre kurs på Sør-Nesset i sommer:

  • 19/5-26/5     Vedic Art – malekurs nybegynnerkurs, viderekommende, kurs bli instruktør-kurs
  • 7/7-11/7         Trommemaker-kurs
  • 18/8-22/8      Slire og pautekurs
  • 31/8-9/9        Vedic Art – malekurs nybegynnerkurs, viderekommende kurs, bli instruktør-kurs