På vei gjennom Sollia
Det finnes mange artige måter å reise på hvis man er litt kreativ. Susanne og Stephan Rasmussen, som kommer fra en liten by utenfor Hamburg i Tyskland har valgt en noe uvanlig metode. En veterantraktor med en flott trebrakke på slep. Med dette reiser de gjennom Skandinavia i sakte fart.

Det blide paret har kjørt hele veien fra Tyskland, og har kommet til Norge via Sverige. Traktoren holder en fart på rundt 20 kilometer i timen, og på en god dag tilbakelegger de omtrent 50 til 60 kilometer. Dette er med andre ord en reiseform i det rolige tempoet. Kanskje dette kunne vært noe for NRKs sommersatsing med sakte-TV?
Målet med turen er å reise rundt i både Norge, Sverige og Finland, og det planlegges en tur helt opp til Nordkapp. Men akkurat nå tar de seg god tid i Sollia, hvor de har planlagt et opphold ved Atnbrua. Her håper de å få noen fine turer til fots før reisen ruller rolig videre.

Brakka de bor i er godt utstyrt med det meste de trenger. En pulk er også med, i tilfelle snøværet som nylig traff bygda skulle vedvare. Men Susanne og Stephan lar seg ikke skremme av været. De har fått oppleve det varme sommerværet vi nylig hadde, og det brå væromslaget med kulde og snø, og tar det hele med et smil.
Vi ønsker traktorturistene velkommen til Sollia og en god videre ferd mot nord.